Rośliny znane od pokoleń, z powodzeniem wykorzystywane przez nasze babcie, coraz częściej wracają do łask. W dobie szybkiego rozwoju i produkowania syntetycznych substancji, z chęcią spoglądamy na to, co ma do zaoferowania nam sama natura. A ma przecież tak wiele, prawda? Dzisiaj opowiemy o właściwościach oleju pozyskiwanego z pięknej rośliny. Oto rokitnik zwyczajny.
ROKITNIK ZWYCZAJNY – CZY GO ZNASZ?
Rokitnik zwyczajny zwany również Złotem Syberii lub Rosyjskim Ananasem, to roślina niezwykle bogata w substancje odżywcze. Znaleźć tam możesz blisko 190 bioaktywnych substancji, m. in.: flawonoidy, aminokwasy, antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe czy mikroelementy oraz witaminy (A,C,D,E,K,PP) i prowitaminy. Ze względu na tak duże bogactwo wyjątkowo cennych substancji, znalazł zastosowanie zarówno w kuchni jak i kosmetyce.
Warto zapamiętać, że to roślina częściowo znajdująca się pod ochroną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2014 roku. Oznacza to, że mimo iż można spotkać dziko rosnącego rokitnika w Pieninach oraz wzdłuż Bałtyku, nie wolno zbierać jego złotych owoców. Częściowa ochrona oznacza jednak, że można legalnie korzystać z dobrodziejstw rokitnika z krzewów uprawnych.
WYGLĄD ROKITNIKA ZWYCZAJNEGO
Roślina ta należy do krzewów, które dorastają nawet do 5 metrów. Owoce są bardzo charakterystyczne: małe, lekko kuliste bądź podłużne o wdzięcznej pomarańczowej barwie. Jeśli zastanawiasz się, jak smakują, rozwiewamy wątpliwości: są kwaśne ze względu na dużą zawartość kwasów. Jego łodygi pokrywają kolce, zaś liście są wąskie i srebrnozielone.
GDZIE ROŚNIE ROKITNIK ZWYCZAJNY
Roślinę tę można spotkać dziko rosnącą na terenach Europy i Azji. Ze względu na swą urodę, krzewy rokitnika często są wspaniałą ozdobą ogrodu oraz żywopłotem. Bogactwo malutkich owoców na łodygach sprawia, że to roślina bardzo kolorowa i ciesząca oko, stąd jej wyjątkowa popularność.
SUBSTANCJE ZAWARTE W ROKITNIKU ZWYCZAJNYM
Jak pisaliśmy we wstępie, w roślinie tej możecie znaleźć 190 substancji aktywnych. Do mikroelementów zawartych w rokitniku możemy zaliczyć żelazo, potas, glin, krzem czy wapń. Jednak to nie zawartością mikroelementów powinniśmy się zachwycać. To właśnie Złoto Syberii zawiera bardzo duże ilości witaminy C!
Jak dużo? – spytacie. Tylko jeden owoc będzie zawierał jej więcej: dzika róża. A więc owoce rokitnika to prawdziwa bomba witaminy C, większa trzykrotnie od czarnej porzeczki. Niestety, nie każdy jest fanem kwaśnych owoców, a do takich należy zaliczyć owoce rokitnika. Jednak nic straconego! Z powodzeniem można przyrządzić przetwory z dodatkiem słodszych owoców, które nadadzą słodyczy. Nie należy się także martwić o witaminę C w rokitniku – nie ulega ona rozkładowi pod wpływem gotowania.
OLEJ Z ROKITNIKA – DZIAŁANIE
Olej z rokitnika zwyczajnego tłoczy się na zimno z nasion i pulpy owocowej. Nie zaleca się stosować go na włosy (zwłaszcza blond), ponieważ ma bardzo intensywną, czerwoną barwę. Działanie oleju zdecydowanie jest bardzo szerokie. To cenne źródło witaminy A, B, C, fitosteroli, flawonoidów, związków fenolowych, kwasów tłuszczowych. Dzięki neutralizowaniu wolnych rodników nazywa się go Źródłem Młodości. Stosowanie oleju z owoców rokitnika działa wspomagająco przy leczeniu oparzeń, odmrożeń czy wyprysków.
GDZIE KUPIĆ OLEJ Z ROKITNIKA?
Wybierając olej z rokitnika zwyczajnego (lub jakikolwiek inny) ważne jest, aby sprawdzić skład na opakowaniu produktu. Warto wybierać te naturalne, bez domieszek. Olej z rokitnika z odpowiednim składem znajdziecie w naszym sklepie: LINK . Jeśli masz pytania, napisz do nas wiadomość prywatną. Z przyjemnością pomożemy Ci dobrać produkt odpowiadający na Twoje potrzeby.