O probiotykach słyszeliśmy już wielokrotnie. Media zarzucają nas reklamami promującymi pomocne ludziom szczepy bakterii.
Czym są jednak prebiotyki? W jaki sposób możesz je dostarczyć i czemu są tak wyjątkowe? Dzisiaj rozwiejemy wątpliwości dotyczące stosowania i właściwości prebiotyków.

CZYM JEST PROBIOTYK?

Dla pewności oraz dla zachowania porządku w artykule, wyjaśnijmy, czym są probiotyki. Probiotyki to żywe drobnoustroje, które wywierają korzystne skutki zdrowotne przy podawaniu w odpowiednich ilościach. W produktach probiotycznych mamy do czynienia głównie z bakteriami kwasu mlekowego, które zasiedlają m. in organizm człowieka. W aptekach możecie znaleźć produkty zawierające w  składzie pojedyncze szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillusspp., Streptococcus spp.), kultury pleśni (Aspergillusspp.), szczepy drożdży (Saccharomyces spp.) lub też bakterie kwasu mlekowego łącznie z poszczególnymi szczepami drożdżowymi. Wpływają one pozytywnie pracę jelit i zapewniają właściwy rozwój mikroflory jelitowej.  Bakterie probiotyczne dodawane są do różnych środków spożywczych, np. w  jogurtach, kiszonkach, piwie, winie.


PROBIOTYK A PREBIOTYK

W takim razie przejdźmy do prebiotyków. Wydawać by się mogło, że różni je tak niewiele. A jednak nie chodzi tu o bakterie. Przynajmniej nie bezpośrednio. Prebiotyki to nietrawione składniki żywności, które selektywnie pobudzają aktywność lub wzrost bakterii w jelicie. Są to zatem takie substancje, które wspomagają rozwój tych „dobrych” bakterii w ludzkim organizmie.  To pożywka dla probiotyków stymulująca ich wzrost. Pamiętaj: prebiotyki nie zawierają w swoim składzie bakterii!

Budowa  prebiotyków zawartych w żywności lub kosmetykach musi być odpowiednio udokumentowana.

ZALETY PREBIOTYKÓW

Do zalety prebiotyków należy stymulacja układu odpornościowego, obniżanie frakcji cholesterolu LDL we krwi, zapewnianie odpowiedniego pH w jelitach, lepsza przyswajalność wapnia czy łagodzenie objawów wrzodów żołądka oraz przeciwdziałanie grzybicy pochwy. Odpowiedni mikrobiom w oraz na ludzkim organizmie to niezwykle ważny aspekt zdrowia człowieka.

SYNBIOTYKI

Pisząc dla Was ten artykuł, nie moglibyśmy nie wspomnieć o synbiotykach.  Synbiotyk to bowiem produkt, który łączy prebiotyki z probiotykami. Działa zatem podwójnie: dostarcza odpowiednie szczepy bakterii oraz wspomaga ich wzrost i rozwój w naszych jelitach. Synbiotyki zapobiegają procesom gnilnym w jelitach, zaparciom oraz biegunkom.

PREBIOTYCZNE KOSMETYKI

Czy wiesz, że mikroorganizmy zasiedlają również skórę człowieka? Ludzka skóra jest określana największym narządem ciała człowieka – liczy około 1,8 m2. To pierwsza linia obrony przed niechcianymi patogenami. Odgradza nasze delikatne wnętrze przed światem zewnętrznym.  Co ciekawe, to właśnie na niej znajduje się mnóstwo różnych bakterii, wirusów i grzybów. Skład mikrobiomu skóry zależy od wieku i płci jej właściciela. I tutaj należy wspomnieć, że również używane kosmetyki potrafią zmieniać warunki na skórze i  wpływają na stan mikrobiomu.

Czym żywi się nasz mikrobiom? Tak jak każdy organizm żywy, do egzystencji niezbędne są mu związki organiczne. Bytujące na naszej skórze bakterie odżywiają się właśnie prebiotykami – substancjami, które wspomagają ich rozwój.

PREBIOTYCZNA LISTA W KOSMETYKACH

Czy wiesz, jakie składniki kosmetyków zalicza się do tych o działaniu prebiotycznym?
Poniżej znajdziesz listę najczęściej stosowanych prebiotyków:

  • Inulina,
  • Fruktooligosacharydy,
  • poli- i oligosacharydy,
  • większość oligosacharydów, trehaloza, centoza,
  • cykloinulooligosacharydy,
  • estry kwasów tłuszczowych z oligosacharydami,
  • fruktooligosacharydy,
  • izomaltooligosacharydy,
  • galaktooligosacharydy,
  • chitooligosacharydy.

DZIAŁANIE PREBIOTYKÓW NA SKÓRĘ

W jaki sposób zatem objawia się działanie prebiotyków na naszą skórę? Dzięki wspieraniu i aktywizacji mikrobiomu na naszej skórze, zapewniają równowagę flory bakteryjnej  oraz chronią przed szkodliwymi drobnoustrojami. Nawilżają ją i chronią płaszcz hydrolipidowy naszej skóry.

W codziennej pielęgnacji niezwykle ważne stało świadome pielęgnowanie ciała. „Świadomie” oznacza z pewnością z postępem nauki, z wiedzą i cierpliwością. W dobie częstego mycia rąk, dezynfekcji oraz narażenia skóry na szybką zmianę warunków, odpowiednie dbanie o skórę zyskuje na znaczeniu. To pierwsza bariera, która chroni nasze delikatne wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi. To właśnie na skórze zatrzymują się niechciane patogeny. A jeśli można skórze pomóc?

Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć naturalne prebiotyczne kosmetyki, które będą działać na mikrobiom, dzięki czemu Twoja skóra stanie się odpowiednio pielęgnowana i odżywiona. Prebiotyki aktywizują wytwarzanie ceramidów w skórze, czyniąc ją: miękką, gładką i sprężystą. Sprawdź nasze produkty, klikając w ten link:  https://bosqie.com/sklep/

https://bosqie.com/sklep/