PMS, czyli z ang. Premenstrual Syndrome, zwany zespołem napięcia przedmiesiączkowego, obejmuje około 300 symptomów. Mowa tu zarówno o objawach fizycznych, jak i tych natury psychicznej. Na kilka dni przed miesiączką mogą pojawić się stany depresyjne, drażliwość, nerwowość, a nawet (!) myśli samobójcze. Przy cięższych stanach wyróżnia się także przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, czyli PMDD (od ang. premenstrual dysphoric disorder). PMDD to taka czarna owca PMS. Jak sobie radzić z comiesięcznymi wahaniami nastrojów? Czy jest dla nas, kobiet, ratunek?
PMS – OBJAWY
Nie sposób wymienić wszystkich kilkuset objawów w krótkim artykule. Warto jednak dowiedzieć się, jakie objawy występują najczęściej. Podzieliliśmy objawy na te fizyczne oraz psychiczne. Sprawdź, które z nich obserwujesz u siebie. Warto również zaznaczyć, że nie każdego miesiąca objawy muszą być dokładnie te same.
OBJAWY FIZYCZNE
- nadwrażliwość piersi (obrzmienie),
- przybranie na wadze,
- napady głodu,
- problemy jelitowe (biegunki, zaparcia),
- bóle głowy,
- bóle stawów, mięśni,
- zmęczenie,
- nadmierna senność w ciągu dnia lub rano (mimo przespania 12h),
- przybieranie na wadze,
- bóle brzucha,
- trądzik.
OBJAWY PSYCHICZNE
- nerwowość,
- drażliwość,
- płaczliwość,
- gniew, złość,
- smutek,
- stany lękowe,
- stany depresyjne,
- spadek samooceny,
- natrętne myśli.
To najczęściej występujące symptomy PMS. Co ciekawe, zwykle pojawiają się między 25 – 30 rokiem życia. Nastolatki często nie zwracają uwagi na cykliczność objawów, bądź nie dostrzegają związku spadku nastroju z dniem cyklu. Wraz z wiekiem samoświadomość własnego ciała oraz „ja” wewnętrznego wzrasta, a więc jesteśmy w stanie lepiej rozpoznać cykliczność zmian, jakie w nas zachodzą. A to z kolei może wywoływać lęk – że dzieje się z nami coś niedobrego. Przy PMDD sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, może wymagać konsultacji ginekologicznej i psychiatrycznej.
SPOSOBY NA PMS
Czy oznacza to, że te z nas, które doświadczają tak uporczywych i nieprzyjemnych objawów co miesiąc, nie mogą nic zrobić, bo…”taka ich natura”? NIE, absolutnie nie! Istnieje szereg działań, które kobiety mogą podjąć, by zmniejszyć swoje dolegliwości. Przy łagodniejszych odmianach PMS warto zdawać sobie sprawę z jednej, ważnej prawdy. TO MINIE. Każdy dzień przemija, dlatego ten dzień, kiedy nie czujesz się psychicznie najlepiej, również przeminie. Jak się okazuje, zdanie sobie sprawy z tego oraz zapytanie siebie: czy emocja, jaką teraz czuje, to ja, czy może PMS, pomaga przetrwać te „gorsze dni”. Niestety, nie zawsze podziałanie na rozsądek i próba przetłumaczenia sobie działają. Wówczas warto skorzystać z technik NLP, działających na wyobraźnie i relaksacje.
NLP – techniki relaksacji
Jedną z technik pomagających uporać się z natrętnymi myślami, które wywołują nieprzyjemne emocje, jest wyobrażenie sobie kosza na śmieci, gdzieś obok siebie, po lewej lub prawej stronie. Za każdym razem, gdy jakaś (może irracjonalna i lękowa) myśl przyjdzie Ci do głowy chwyć ją i wrzuć do tego kosza, zamykając klapę. Możesz być w szoku, jak ta technika działa. Dla wzmocnienia efektu warto otrzepać dłonie po wyrzuceniu myśli do kosza.
Inną metodą jest próba zdystansowania się do własnego ja. Spojrzenia na siebie oczami kogoś innego. Stanięcie obok siebie i oddzielenie się od emocji, by w otrzeźwieniu stwierdzić, czy emocje i obecny stan są racjonalne, czy wywołane zmianami hormonalnymi.
RYTUAŁY DLA DUCHA I CIAŁA
Kolejne sposoby na poradzenie sobie z PMS to skupienie uwagi na swojej przyjemności. To właśnie w tych dniach warto wybrać się do biblioteki w poszukiwaniu pasjonującej lektury, pozwolić sobie na obejrzenie komedii, a także wszelkie rytuały kosmetyczno – relaksacyjne, typu kąpiel w wannie czy medytacja wśród aromatów olejków eterycznych.
OLEJKI ETERYCZNE – RELAKSACYJNE
Olejek z grejpfruta doskonale wspomoże medytacje i ukoi skołatane nerwy. Olejek z lawendy również używany jest w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, dlatego zachęcamy Cię do wypróbowania w tych dniach aromaterapii, która przynosi prawdziwe ukojenie. Możesz dodać kilka kropli do ciepłej wody w wannie lub skorzystać z kominka do aromaterapii.
MIESZANKI ZIOŁOWE DO WANNY
Ciepłe kąpiele sprawiają, że nasz układ nerwowy doznaje wsparcia. Aby kąpiel była aromatyczna i aby wzmocnić relaksujące działanie na ciało, warto skorzystać z wywarów z naturalnych ziół. BOSQIE mieszanki ziołowe dostarczą tego, co najlepsze, aby uporać się z kobiecym napięciem przedmiesiączkowym.
NIE JESTEŚ SAMA
Pamiętaj, że w swoich objawach nie jesteś sama. Jeśli powyższe metody nie polepszają Twojej sytuacji, koniecznie zgłoś się po pomoc do lekarza. Może się okazać, że cierpisz na PMDD, a zarówno ciężki PMS, jak i PMDD kwalifikują się do leczenia u ginekologa. Istnieją medyczne sposoby na to, jak polepszyć swój stan w okresie przed miesiączką. Nie trać nadziei i nigdy się nie poddawaj. Nie jesteś sama!