Informacje na temat higieny intymnej kobiet są dość sprzeczne. Niektóre środowiska stanowczo odradzają mycie okolic intymnych płynem do higieny intymnej. Inne natomiast zachęcają do rozważnego używania odpowiedniej jakości środków jako wyrazu szczególnej ochrony i troski o wrażliwe miejsca intymne. Gdzie zatem leży prawda? Na co się zdecydować?


HIGIENA JEST BARDZO WAŻNA


Nie ulega wątpliwości, że tak jak codziennie myjemy całe ciało, włosy, twarz i dłonie, tak samo powinniśmy dbać o nasze miejsca intymne. Zwłaszcza, że to one mają do czynienia z całym mnóstwem bakterii opuszczających  np. nasze drogi moczowe. Z każdej strony bombardowani jesteśmy reklamami produktów do higieny intymnej. A oprócz tego docierają do nas zupełnie sprzeczne informacje, by może lepiej tych produktów nie stosować. Zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja może wywołać poczucie zagubienia.

ZACZNIJMY POD PODSTAW PIELĘGNACJI…

Skupienie wyłącznie na produkcie, z jakiego korzysta się podczas mycia miejsc intymnych to duży błąd. Higiena nie skupia się wyłącznie na wyciśnięciu porcji produktu, umyciu i wypłukaniu wodą. Zasad prawidłowej higieny jest w tym przypadku dużo więcej. W dzisiejszym artykule skupimy się nie tylko na tym, jak wybrać ten zdrowy dla naszego ciała płyn intymny, ale również jak przeprowadzać cały proces higieny, by cieszyć się zdrowiem.

CODZIENNA DBAŁOŚĆ O MIEJSCA INTYMNE

#WIETRZENIE NARODOWE

Zacznijmy od snu. W jaki sposób śpisz? Czy śpisz w koszuli nocnej? Czy za każdym razem zakładasz na noc majtki? Spanie w bieliźnie to bowiem częsty błąd. Znana w sieci Mamaginekolog promuje bardzo trafną i dobrą akcję: wietrzenie narodowe! Jeśli czujesz oburzenie na poruszany przez nas temat, zastanów się, czy jest w nim coś nieodpowiedniego. Chcemy Ci przybliżyć prawidłowe zasady codziennej pielęgnacji miejsc intymnych. Akcja #wietrzenienarodowe się do nich zalicza. Noszenie nocą bielizny prowadzi do częstszych infekcji intymnych. Polecamy Ci gorąco przeczytać wpis Mamyginekolog „Dlaczego warto spać bez majtek?”.

NIE DLA WKŁADEK?

Cóż, zdajemy sobie sprawę, że czasem noszenie wkładek higienicznych jest konieczne. Niektóre z Was mogą cierpieć na plamienie i wizja czerwonych plam na bieliźnie bynajmniej nie jest kusząca. Jeśli jednak nie masz tego typu dolegliwości, zalecamy zrezygnować ze stosowania „modnych” wkładek higienicznych. Jeśli natomiast chcesz nam powiedzieć, że to niemożliwe, ponieważ fizjologicznie produkujesz zbyt dużo śluzu – odeślemy Cię do wcześniejszego artykułu Ginekolożki.

 ZASADY MYCIA OKOLIC INTYMNYCH

Techniczne aspekty mycia również mają znaczenie. Ginekolodzy radzą, aby krocze myć zawsze od przodu do tyłu. Dlaczego? To bardzo proste: aby nie przenosić bakterii znajdujących się w okolicy odbytu. Ważne jest też, aby pamiętać, by myć nasze miejsca intymne z zewnątrz. Absolutnie nie wolno wprowadzać żadnych płynów do pochwy – to miejsce, które oczyszcza się samo i nie powinno się zaburzać tego naturalnego rytmu.

CZYM MYĆ?

To prawda, że kiedyś kobiety nie znały płynu do higieny intymnej. Myły się wówczas samą wodą lub wodą oraz szarym mydłem. Czy było to jednak odpowiedni rytuał? Nie do końca. Szare mydło posiada zasadowy odczyn, zaś nasze miejsca intymne – kwaśny. Z tego właśnie względu poleca się stosowanie odmiennych kosmetyków do okolic miejsc intymnych, by nie zaburzać prawidłowego pH.

JAK WYBRAĆ PŁYN DO HIGIENY INTYMNEJ?

Oczywiście, musimy otwarcie przyznać, że używanie płynów do higieny intymnej nie jest obligatoryjne. Jednocześnie też nie wyobrażamy sobie – jak również wiele innych kobiet – myć się wyłącznie samą wodą. Z tego względu dla tych z Was, które jednak chciałyby używać odpowiedniego produktu, podpowiadamy, na co warto się zdecydować.

Przede wszystkim konieczne jest zwrócenie uwagi na skład produktu. Jeśli jego skład nie odbiega od popularnych żelów pod prysznic, a różni się wyłącznie dodatkiem kwasu mlekowego – polecamy taki produkt sobie darować.

Gdy płyn do higieny intymnej zostanie wybrany, należy pamiętać jeszcze o tym, by nie używać go w nieodpowiednich ilościach. Do mycia sromu i krocza używa się płynu wielkości ziarnka grochu, dlatego kupując płyn intymny, czynisz długo dystansową inwestycję – nie skończy Ci się on po 3 tygodniach.

PŁYN DO HIGIENY INTYMNEJ BOSQIE

Nasz produkt do mycia okolic intymnych działa oczyszczająco i wspiera naturalną mikroflorę skóry. Idealnie sprawdza się po zabiegach, kuracjach antybiotykowych, w okresie połogu czy menstruacji. Zawiera łagodną formułę z roślinnym środkiem myjącym. Warto również zwrócić uwagę na kwaśne pH – 4,2, co pozwala zachować fizjologiczną równowagę.