„Jak olejować włosy?”, „czym olejować włosy?”, „na co nałożyć olej?” – te oraz wiele innych pytań zadają internautki w poszukiwaniu odpowiedzi na to, jak wspomóc swoje włosy, by były odżywione, piękne i lśniące. Temat olejowania włosów stał się dość popularny, chociaż nie na tyle, by przestać o nim mówić. To świetna metoda pielęgnacyjna, którą warto znać oraz stosować. Dzisiaj opowiemy, jak przeprowadzić olejowanie włosów na podkład, czyli „na mokro”.
DLACZEGO OLEJOWANIE NA MOKRO, A NIE NA SUCHO?
Jak już wiesz ze wstępu tego artykułu, olejowanie na mokro polega na nałożeniu oleju na mokre włosy. Zmoczenie włosów przed nałożeniem oleju ma za zadanie rozchylić łuski włosa, by nałożona substancja jako podkład mogła wniknąć w jego strukturę. Olej będzie pełnił rolę zabezpieczającą i odżywiającą, by nasz podkład zbyt szybko nie wyparował oraz by sam olej mógł wniknąć między łuski włosa. A dodatkowo nakładanie oleju na mokre włosy jest szybsze, łatwiejsze, a jego wchłanianie wydajniejsze.
Zastanawialiście się, dlaczego poleca się olejowanie na mokre włosy zamiast na suche?
Oczywiście, olejowanie na sucho również ma swoich zwolenników. Różni się jednak istotą procesu. W olejowaniu na suche włosy olej pełni wyłącznie rolę okluzyjną – zabezpiecza włosy przed utratą naturalnej wilgoci i działaniem czynników zewnętrznych (chłodnym powietrzem, wiatrem). Nie dostarczy włosom dodatkowych składników zawartych w oleju ani tych, które zawarte są w podkładzie pod olej. Olejowanie na mokro jest zatem metodą wydajniejszą i polecaną szczególnie dla osób posiadających włosy wysuszone i bardzo zniszczone.
KTO POWINIEN ROZWAŻYĆ OLEJOWANIE WŁOSÓW NA MOKRO?
Powiedzenie, że jest to idealna metoda dla włosów suchych to zdecydowanie za mało. Warto tutaj nadmienić, że metodę olejowania na mokro pokochają włosy o średniej i wysokiej porowatości. Zwykle włosy o tych porowatościach mają tendencję do kręcenia. I w istocie jest to metoda, którą pokochała znacząca większość #curlygirls. Jeśli natomiast jesteś posiadaczką włosów o niskiej porowatości, a Twoje włosy są zdrowe i lśniące – nie martw się. Ty również możesz skorzystać z dobrodziejstw stosowania tej metody pielęgnacyjnej, ponieważ zawsze warto dbać o włosy – nie tylko w sytuacji, gdy już naprawdę jest z nimi źle.
OLEJOWANIE NA PODKŁAD NAWILŻAJĄCY
Olejowanie na podkład nawilżający to jedno z najczęstszych, zaraz obok olejowania na zwyczajnie mokre włosy, zabiegów. W dzisiejszym artykule skupimy się na olejowaniu włosów na podkład nawilżający, jakim jest hydrolat. Są to wody kwiatowe lub rozcieńczone esencje roślinne. W naszym sklepie online możesz wybrać taki hydrolat, jakiego potrzebują Twoje włosy. Niezbędne informacje na temat każdego hydrolatu znajdziesz w opisie produktów.
JAK NAKŁADAĆ HYDROLAT?
Istnieje kilka różnych sposób na nakładanie hydrolatu. Możesz spryskiwać nim same końcówki, całą długość włosów razem ze skalpem bądź zatrzymać się w połowie długości. Od czego to zależy? Od tego, czy jesteś posiadaczką bardzo zniszczonych włosów wyłącznie na końcach, czy chcesz pobudzić swoje cebulki przy skórze głowy…reasumując: użyj hydrolatu tam, gdzie według Ciebie jest największe zapotrzebowanie na odżywienie!
JAK NAKŁADAĆ OLEJ
Olej nałóż tam, gdzie wcześniej stosowałaś hydrolat. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni olej do struktury włosa – przeczytaj nasz poprzedni artykuł na temat właściwości olejów w kontekście pielęgnacji włosów: LINK
WAŻNE!
Włosy do olejowania nie mogą być obciążone żadnymi stylizatorami, piankami, gumami do włosów.
JAK DŁUGO TRZYMAĆ OLEJ NA WŁOSACH?
Zaleca się, aby po nałożeniu oleju wykonać delikatny masaż głowy, następnie okręcić włosy ciepłym ręcznikiem oraz foliowym czepkiem i trzymać w ten sposób wykonany ciepły kompres przez minimum 30 minut.
JAK ZMYWAĆ OLEJ?
Zmywanie oleju to bardzo ważny proces, który często wykonywany jest niewłaściwie. A to właśnie przez nieodpowiednie zakończenie pielęgnacji możemy obrócić w niwecz wszelkie nasze starania. Olej bowiem należy emulgować. W tym celu, po rozwinięciu ręcznika, nałóż na włosy odżywkę. Następnie spłucz włosy i umyj je łagodnym szamponem (bez SLS-ów). SLS-y są bezpiecznymi oraz ważnymi substancjami w szamponach, jednak są to detergenty, które powinniśmy stosować np. raz w tygodniu. Włosomaniaczki nazywają tego typu szampony „rypaczami”. Po umyciu, nałóż odżywkę, spłucz i zabezpiecz końcówki włosów olejem.
I voila! Zabieg olejowania na mokro zakończony sukcesem! Jesteśmy przekonani, że Wasze włosy odwdzięczą się Wam i będą Waszą dumą.
Dajcie nam znać, czy podobają Wam się nasze artykuły? Jeśli macie pytania dotyczące pielęgnacji, napiszcie do nas wiadomość.