Na półkach drogerii znaleźć można mnóstwo olejków. Część z nich klasyfikowana jest jako olejki eteryczne, inne zaś jako zapachowe. Które z nich stosować do aromaterapii? Jak działają olejki i jak należy je stosować? Na te i inne pytania odpowiemy dzisiaj w artykule.

CZYM SĄ OLEJKI ETERYCZNE?

W tym akapicie pozwolimy sobie na cofnięcie się w czasie do średniowiecznego Uzbekistanu, gdzie urodził się Ibn Sina, znany powszechnie jako Awicenna. Był to perski uczony, lekarz, który – według doniesień historyków – jako pierwszy opracował proces destylacji olejków eterycznych. Wykorzystywał on olejki do masażu. Późniejsze szerokie zastosowanie tych dobrodziejstw natury wytworzyło nawet osobną dziedziną zastosowania olejków – aromaterapię.

Olejki eteryczne z chemicznego punktu widzenia to związki (lotne), które pozyskuje się z różnych części roślin (np. nasion, korzeni, łodyg, liści, kwiatów) na drodze destylacji z parą wodną lub w wyniku tłoczenia (ten rodzaj pozyskiwania stosuje się do olejków cytrusowych) bądź ekstrakcję z alkoholem. W skład olejku pozyskanego z rośliny mogą wchodzić estry, etery, aldehydy i ketony. Warto jednak pamiętać, że producent nie wyszczególnia tych składowych na etykiecie i wybierając nasz olejek powinniśmy kierować się tym, by jego składnik był tylko jeden np. oleum eucalipti globulus.

ETERYCZNE = DELIKATNE? UWAŻAJ!

Nazwa olejek „eteryczny” może dać mylne wrażenie delikatności produktów, jego ulotności i bardzo łagodnego działania. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że olejek to bardzo skoncentrowane substancje, esencja. Stosowanie ich powinno być rozważne, zgodne z zaleceniami – wówczas możemy cieszyć się ich wspaniałymi właściwościami. W innym razie możemy doprowadzić do podrażnień, a nawet (sic!) oparzeń skóry!

RODZAJE I DZIAŁANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Właściwość danego olejku zależna będzie od tego, z jakiej rośliny został pobrany. Dany olejek będzie miał również zapach charakterystyczny dla rośliny, z której pochodzi.. Zapoznaj się z naszą listą najpopularniejszych olejków eterycznych i sprawdź, który okaże się najskuteczniejszy dla Ciebie!

 • bergamotowy – to olejek do zadań specjalnych, jeśli chodzi o rozjaśnianie przebarwień czy ograniczanie pracy gruczołów łojowych. Zmniejsza również widoczność blizn.
 • rozmarynowy – wykorzystywany do rozjaśniania blizn oraz przebarwień, świetnie sprawdza się w aromaterapii, jego zapach działa stymulująco i relaksująco.
 • lawendowy – pomaga łagodzić objawy stanów zapalnych, stosowany wspomagająco przy bólach mięśni i stawów.
 • cytrynowy – zdecydowanie oczyszcza skórę , likwiduje uczucie zmęczenia, łagodzi objawy złego samopoczucia.
 • z drzewa herbacianego – olejek, który świetnie radzi sobie z niedoskonałościami skóry, delikatnie wysusza.
 • cedrowy – to olejek regulujący wydzielanie sebum, zmniejsza zaczerwienienie skóry, stosowany także wspomagająco przy wielu bólach.
 • eukaliptusowy – ten olejek działa łagodząco przy stanach zapalnych, oczyszcza, działa wspomagająco przy przeziębieniach, wykorzystywany do inhalacji górnych dróg oddechowych.
 • miętowy –może być stosowany przy bólach miesiączkowych, migrenie i przeziębieniu,.
 • z kamforyolejek ten z powodzeniem może być stosowany jako olejek wzmacniający i znieczulający.
 • z jodłyolejek ten jest łagodzący, nawilżający i kojący.

 

 • grejpfrutowy – tonizuje, łagodzi oraz działa bardzo energetyzująco.

 

ZASTOSOWANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

AROMATERAPIA

Aromaterapia to dziedzina niekonwencjonalnej medycyny, która – jak każda tego typu – posiada wielu zwolenników oraz przeciwników. Polega na leczeniu organizmu poprzez zapachy i stanowi alternatywę lub wsparcie dla farmakoterapii. W jaki sposób przeprowadza się zabieg aromaterapii? Można wykorzystać olejki podczas masażu, kąpieli lub inhalacji.

INHALACJA

To najpopularniejsza forma stosowania olejków eterycznych. Wystarczy umieścić kilka kropel wybranego olejku w inhalatorze, gorącej misie z wodą bądź w dyfuzorze i napawać się aromatycznymi zapachami, które koją. Związki chemiczne olejków wdychane są przez nas mogą pomóc w wielu dolegliwościach. Z pewnością jest to również sposób oddziałujący na zmysły, pomaga ukoić nerwy i zrelaksować się.

KĄPIEL

To niestety dość kontrowersyjna kwestia wykorzystywania olejków. Dzieje się tak ze względu na brak możliwości rozpuszczenia olejku w wodzie, przez co zachodzi możliwość kontaktu olejku ze skórą w formie nierozcieńczonej, co nie jest bezpieczne. Jest jednak na to sposób!

Wystarczy rozcieńczyć olejek olejem bazowym, dzięki czemu będzie bezpieczny dla naszej skóry.

WZBOGACENIE KOSMETYKU

Olejek można również dodać do kosmetyku np. kremu, balsamu, by wzbogacić jego skład. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – zapoznaj się z przeciwskazaniami do jego stosowania.

MASAŻ

Przyjemny i kojący. Takie masaże z pewnością zapadają w pamięć. Podczas masażu naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu substancje aktywne używanego kosmetyku lepiej oddziałują ze skórą. Tutaj również należy pamiętać o rozcieńczeniu olejku – nie wodą, lecz olejem (np. jojoba, kokosowym itd.).

OLEJEK ETERYCZNY A OLEJEK ZAPACHOWY

Niezwykle ważne jest rozróżnienie, czy mamy do czynienia z olejkiem eterycznym czy zapachowym. Jeśli pragniesz odczuć inny – poza poprawiającym samopoczucie- skutek olejku, powinnaś sięgać wyłącznie po olejek eteryczny. Olejek zapachowy jest to bowiem mieszanina olejków: naturalnych oraz syntetycznych. Stosuje się go wyłącznie w celach aromatyzacji pomieszczenia.

BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

W tym wpisie nie mogło zabraknąć dokładnej instrukcji odnośnie stosowania olejków. Zachęcając do ich używania, konieczne jest wskazanie, w jaki sposób robić to właściwie.

Pamiętaj zatem, aby:

– nie nakładać na skórę olejku nierozcieńczonego olejem bazowym;

– nie używaj olejków doustnie, ponieważ mogą poważnie poparzyć przełyk;

– korzystaj z olejków z umiarem;

– zanim użyjesz olejku, zrób test na niewielkim fragmencie skóry;

– przechowuj olejki poza zasięgiem dzieci.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące stosowania bądź wyboru odpowiedniego olejku, napisz do nas wiadomość. Z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy w doborze tego najlepszego.