W pielęgnacji naszej skóry warto korzystać z dobrodziejstw natury. W coraz szybciej pędzącym świecie, nastawionym na tworzenie nowych technologii, czasem zapominamy, jakie dobrodziejstwa kryje w sobie natura. A przecież technologia może nam pomóc je wydobyć w odpowiedni sposób – w zgodzie z naturą. W tym artykule poznasz niezwykłe właściwości oleju z krokosza barwierskiego, zwanego również szafranem łąkowym.

KROKOSZ BARWIERSKI – ROŚLINA | OPIS

Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius L.) to należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae)  roślina zielna (jednoroczna lub zimotrwała) opisywana jako krzaczasta, o wyprostowanych, cylindrycznych łodygach i naprzemianległych, jajowatych lub jajowato-lancetowatych liściach, na których mogą znajdować się kolce. Może wytrzymać w suchym lub półsuchym klimacie z sezonowymi opadami. Wyróżnia się dwie odmiany w zależności od obecności lub braku kolców, mianowicie: kolczastą i bezkolcową. Wykazano, że ta cecha botaniczna ma wpływ na ilość zawartego oleju – o których właściwościach przeczytasz w kolejnych akapitach. Rozgałęzienia całej rośliny kończą się rurkowatymi kwiatostanami. Kwiaty spotkać możesz w kolorze jaskrawo – żółtym, pomarańczowym lub czerwonym.

Rysunek 1 Różnorodne fenotypy Carthamus tinctorius L. A- żółty, B- Czerwony C – Biały

KROKOSZ BARWIERSKI – ROŚLINA ZNANA EGIPCJANKOM

Jak się okazuje, roślina ta ma za sobą długą tradycję. Nasiona krokosza barwierskiego czy girlandy z jego płatków były powszechnie znajdowane w obecności mumii w starożytnych egipskich grobowcach. Jednak nie tylko Egipt poznał się na wyjątkowości tej rośliny. Szafran łąkowy był również spożywany w wielu regionach Iranu. A jego ekstrakty stosowano w kuchni włoskiej, francuskiej i brytyjskiej jako naturalny barwnik i dodatek smakowy.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej krokosz barwierski jest zazwyczaj wykorzystywany w przypadku świerzbu i zapalenia stawów. Ponadto, w chińskiej tradycji gatunek tej rośliny znajduje zastosowanie w leczeniu braku miesiączki, guzów żołądka, jak również ran. W oparciu o irańską medycynę tradycyjną leczone są kolki, łaty skórne, łysienie –  właśnie z wykorzystaniem oleju z szafranu łąkowego.

OLEJ Z CARTHAMUS TINCTORIUS L. – NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE

Nasiona roślin oleistych (a taką jest Carthamus tinctorius L.) są jednym z głównych źródeł olejów roślinnych wykorzystywanych do celów żywieniowych, przemysłowych lub farmaceutycznych.

Skład kwasów tłuszczowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od gatunku rośliny i wpływu środowiska. Olej z krokosza barwierskiego zawiera dwa główne nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas oleinowy i linolowy, które to stanowią 90% ogółu kwasów tłuszczowych. Pozostałe 10% to nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak palmitynowy (16:0) i kwas stearynowy. Standardowy olej z krokosza barwierskiego zawiera około 6-8% kwasu palmitynowego, 2-3% kwasu stearynowego, 16-20% kwasu oleinowego i 71-75% kwasu linolowego.  Kwas linolowy to egzogenny kwas tłuszczowy (NNKT), który musi być dostarczany w diecie. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania przemiany materii. Ponadto kwas linolowy to naturalny środek zmiękczający skórę. Zapobiega utracie wody z jej komórek oraz pomaga utrzymać jędrność. Wzmacnia naturalną ochronę skóry poprzez pozostawienie na jej powierzchni bariery ochronnej oraz pomaga zachować jej odpowiednią elastyczność.

OLEJ Z CARTHAMUS TINCTORIUS L. – WITAMINA A, WITAMINA E

W oleju z szafranu łąkowego, oprócz kwasów tłuszczowych, znajdziemy również witaminę E  (α-, β-, γ-, i δ-tokoferol). Naukowcy Velasco i Fernández-Martínez podali, że

γ-tokoferol stanowi około 10% całkowitej zawartości tokoferoli w nasionach krokosza barwierskiego. Witamina E to silny antyoksydant, który neutralizuje działanie wolnych rodników. W oleju krokoszowym znaleźć również można cenną witaminę A, która jest niezbędna, by utrzymać skórę, włosy i paznokcie w dobrym stanie. Zwiększa produkcję nowych komórek, wykazuje działanie złuszczające oraz reguluje wydzielanie sebum.

 

GDZIE KUPIĆ OLEJ Z KROKOSZA?

Olej z krokosza możesz zamówić w naszym sklepie internetowym. Nasz produkt jest w 100% naturalny, w swoim składzie zawiera wyłącznie drogocenny olej z nasion krokosza. Jesteśmy pewni, że po naszym artykule będziesz w stanie docenić niezwykłe właściwości tej jednorocznej rośliny.