To właśnie masło shea stało się jednym z najpopularniejszych obecnie kosmetyków na rynku. Nie ma się czemu dziwić, wszak to najbardziej wydajny i natłuszczający produkt, który pochodzi od Matki Natury. Stosuje się go nie tylko na skórę, ale także na włosy. Dlaczego jest tak cenionym i często spotykanym kosmetykiem wśród producentów kosmetyków naturalnych?

SKĄD POCHODZI I JAK POZYSKUJE SIĘ MASŁO SHEA?

Masło shea, zwane także masłem karité, to produkt, którego pochodzenia należy szukać w Zachodniej i Centralnej Afryce. To bowiem tam znajdziemy drzewa shea Vitellara paradoxaMasłosz parka, zwane drzewami masłowymi. Drzewo to posiada skórzaste liście o kształcie jaja oraz białe kwiaty. Osiąga nawet do 15m wysokości. Owoce przypominają orzechy włoskie, kryją w środku nasiono otoczone miąższem. I to właśnie ten miąższ służy do wytworzenia sławnego masła shea. Tradycja afrykańska nakazuje zbierać owoce z drzewa shea wyłącznie przez kobiety.

Ciekawostka
Czy wiesz, dlaczego masło shea jest takie cenne? Drzewo shea wydaje owoce dopiero po 20 latach, a ilość zebranych rocznie owoców wynosi około 20 kg. To z kolei przekłada się na 1,5kg kosmetyku. 

JAK STOSOWAĆ ?

Wytworzony kosmetyk jest balsamem o konsystencji stałej i bladożółtym zabarwieniu. W kontakcie ze skórą pod wpływem jej ciepła, topi się, umożliwiając rozsmarowanie. Możecie spotkać produkty będące czystym masłem  lub kosmetyki np. balsamy, w których znajdzie się ono jako składnik. Masło polecamy rozetrzeć w dłoniach, aby nabrało ciekłej formy i dokładnie rozsmarować na wybranej partii ciała, np. na udach. Możecie również użyć masła jako zabezpieczenie końcówek włosów przed czynnikami zewnętrznymi – silnym ciepłem suszarki czy wiatrem. Wspaniale sprawdzi się w zimie jako okluzyjna warstwa na ustach.

WŁAŚCIWOŚCI

Masło shea jest cenione ze względu na szereg pozytywnych właściwości. Między innymi mowa tu o wyjątkowej regeneracji i odżywieniu skóry oraz o ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Stąd idealnie nadaje się jako zabezpieczenie ust przed silnym wiatrem i mrozem. To także bogate źródło witaminy A oraz E, a jak wiadomo, witaminy te to prawdziwe eliksiry młodości, które opóźniają procesy starzenia i chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Zawarta w maśle shea witamina F pomaga odbudowywać ochronną warstwę skóry.

Mówi się także, że jest naturalnym filtrem UV, jednak pamiętać trzeba, że nie może stanowić samodzielnej ochrony – wartość SPF jest zbyt mała (3-4). Masło shea może być natomiast z powodzeniem stosowane jako kosmetyk zwalczający cellulit oraz zapobiegający powstawaniu rozstępów.

Kwasy tłuszczowe, zawarte w maśle, wspomagają wchłanianie substancji odżywczych, a także stanowią wsparcie dla produkcji kolagenu. Skóra staje się bardziej napięta, jędrna i gładsza.

RAFINOWANE CZY NIERAFINOWANE

Często stawiane pytanie przy wyborze masła to: wybrać rafinowane czy nierafinowane? Proces rafinacji to inaczej oczyszczanie substancji, aby nadać im odpowiednie właściwości. W przeważającej większości chodzi o pozbawienie substancji zabarwienia bądź zapachu. W tym procesie często traci się, niestety, cenne właściwości surowca, dlatego zwykle polecamy masła nierafinowane.

GDZIE KUPIĆ MASŁO SHEA?

Masło shea polecamy wybierać z drogerii, które oferują wysokiej jakości produkty. Wybierając kosmetyk, zawsze warto sprawdzać skład produktu, tzw. INCI, który umieszczony jest na opakowaniu. Masło shea powinno zawierać wyłącznie jeden składnik. Nasze BOSQIE Naturalne Masło Shea zawiera Butyrospermum parkii (shea butter).