Saunowanie zyskuje na popularności. Wyjątkowe pobyty w aromatycznych pomieszczeniach sauny zawdzięczamy osobom, które obsługują te obiekty. Jeśli zastanawiasz się, kto stoi za oprowadzaniem gości, dbaniem o komfort i bezpieczeństwo oraz dobór olejków eterycznych, dziś przychodzimy z odpowiedzią. To nie kto inny jak saunamistrz. Kim jest, jaką rolę pełni w saunie i co musi potrafić? Przybliżymy te zagadnienia w naszym artykule. 

SAUNAMISTRZ – KIM JEST?

Saunamistrzem zwiemy osobę, które odpowiada za bezpieczeństwo i komfort saunujących. Zna się na wszystkich urządzeniach umieszczonych w obiekcie, wykazuje się wiedzą na temat saunowania i oprowadza nowe osoby pragnące zaznać relaksu w saunie. To właśnie on odpowie na Twoje pytania, powie, gdzie należy wziąć prysznic, do której sauny wchodzimy nago, a gdzie dozwolona jest chusta.

 

CZYM ZAJMUJE SIĘ SAUNAMISTRZ?

Myślimy jednak, że powyższy opis z pewnością spotkałby się z rozczarowaniem, gdyby przeczytał go saunamistrz. Rola saunamistrza jest bowiem dużo większa, gdyż zajmuje się jedną z najważniejszych rzeczy dla saunujących: przeprowadzaniem ceremonii saunowych. Ceremonia saunowa zwana również seansem, rytuałem bądź z niemieckiego „aufguss” to niezwykły spektakl, który odbywa się w pomieszczeniach saunowych. Na początku, przed rozpoczęciem rytuału, saunamistrz wyjaśnia zgromadzonym zasady. Czy można wejść w chustach, jak usiąść, kto wchodzi pierwszy (zwykle usłyszymy, że Panie wchodzą do pomieszczenia jako pierwsze). Informuje także, jak długo potrwa seans, kiedy można go opuścić, gdyby komuś zrobiło sie słabo (z powodu przegrzania czasem to sie zdarza) oraz jakich olejków eterycznych użyje.

Gdy ten aspekt zostaje zamkniety, a saunujący zajmą swoje miejsca, czas przystąpić do seansu. W pomieszczeniu panuje półmrok, rozbrzmiewa wybrana przez saunamistrza muzyka. Wraz z polaniem mieszanką olejków pieca z gorącymi kamieniami, rozpoczyna się czas wyciszenia, głębokiego relaksu. Saunamistrz z pomocą ręczników, chust bądź wachlarzy rozprowadza po pomieszczeniu wydobywające się z pieca aromaty olejków eterycznych w formie gorącej pary. Jeśli myślicie jednak, że to bardzo prosta sprawa, musimy Was uprzedzić – bynajmniej! Saunamistrz musi wiedzieć, jak rozchodzi się ciepło, gdzie w pomieszczeniu są punkty o najniższej oraz najwyższej temperaturze.

SEANS SAUNOWY 

Charakter seansu zależy w całości od saunamistrza. To na nim spoczywa obowiązek dobrania muzyki, choreografii, sposobu rozprowadzania gorących par aromatycznych olejków. Kreatywność w doborze elementów rytuału jest niezwykle ceniona. Ten, kto wziął udział w tak skrupulatnie przygotowanej ceremonii, zwykle określa ją jako niezwykłe przeżycie. Czasem nawet na pograniczu mistyki. W trakcie trwania seansu nasze ciało przegrzewa się, co skutkuje wzmożonym poceniem się, a tym samym szybszym pozbywaniem się toksyn. Obawiamy się, że nawet najlepszy opis nie odda tego, jak wyjątkowy jest to rytuał. Najlepszym sposobem na przekonanie się o tym, jest udział w nim.

BOSQIE OLEJKI ETERYCZNE

CHCESZ ZOSTAĆ SAUNAMISTRZEM?

Co najważniejsze, saunamistrzem możesz zostać i Ty. Wystarczy zainteresować się tematem szerzej i wziąc udział w szkoleniu organizowanym przez Polskie Towarzystwo Saunowe.  Zastanawiasz się, czy się w tym odnajdziesz? Przypatrz się pracy saunamistrza. Pójdź na kilka seansów. Porozmawiaj z saunamistrzem, spytaj, jak zaczęła się jego przygoda z saunowaniem. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat olejków eterycznych (które stosowane są w trakcie ceremonii), zapraszamy Cię do naszego sklepu: OLEJKI ETERCZNE BOSQIE