Wybór odpowiedniego oleju do zabiegu olejowania włosów potrafi spędzić sen z powiek niejednej kobiecie. Na rynku dostępny jest cały szereg olejów: z krokosza,  z pestek winogron, ze słodkich migdałów…jak wybrać olej, który pokochają Twoje włosy? Nie musisz się już martwić, dzisiaj wszystko wyjaśniamy!

TYPY POROWATOŚCI WŁOSÓW A OLEJ

Najpierw zajmiemy się określeniem struktury Twoich włosów. Wyróżniamy bowiem trzy rodzaje porowatości: nisko-, średnio- oraz wysokoporowatość. I to od tego zależy, jaki rodzaj pielęgnacji będzie dla Twoich kosmyków najodpowiedniejszy. Określenie porowatości staje się zatem niezbędną podstawą, pierwszym krokiem w drodze o lśniące, zdrowe i mocne włosy. Dzięki temu dobierzesz idealny kosmetyk do swoich włosów.

Wszystko opiera się o budowę włosa.

Włosy niskoporowate mają łuski włosa ściśle przylegające do siebie. Zwykle takie włosy są lśniące i gładkie.

Włosy średnioporowate mają widocznie rozchylone łuski. Mają tendencję do falowania, są nieco matowe, końcówki mogą się rozdwajać.

Włosy wysokoporowate to włosy, które maja bardzo rozchylone i odstające łuski, są często kręcone, puszą się pod wpływem wilgoci, a w dotyku są sztywne, twarde. W potocznym języku słyszy się czasem, gdy kobiety określają takie włosy „sianem na głowie”. Ten typ włosa może być wynikiem zbyt częstych zabiegów stylizacyjnych: prostowania, kręcenia, rozjaśniania.

OKREŚL TYP SWOICH WŁOSÓW

Przy określaniu porowatości można posłużyć się testem z miską wody. Polega on na tym, że umieszczamy naszego włosa na wodzie. Jeśli włos pójdzie na dno – prawdopodobnie mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi (między rozchylone łuski włosa dostała się woda, dzięki czemu kosmyk poszedł na dno). Jeśli natomiast zupełnie utrzymuje się na powierzchni, mamy do czynienia z włosem niskoporowatym. Jednak test ten według nas nie jest bardzo wiarygodny i przy określaniu struktury włosów najlepiej byłoby posłużyć się specjalną kamerką. Jeśli jednak takiej nie posiadamy, warto wykonać testy (dostępne w internecie), które skupiają się na wielu różnych aspektach kondycji naszych włosów.  Należy również mieć na uwadze, że raz określona struktura włosa nie zwalnia nas z określenia jej ponownie za jakiś czas. Na porowatość wpływa bowiem pielęgnacja i ulega ona zmianie. Włosy wysokoporowate mogą stać się średnioporowate, zaś niskoporowate na skutek rozjaśniania, niewłaściwej pielęgnacji – wysokoporowate itd.

RODZAJE OLEJÓW

Kwestie budowy włosów mamy zatem za sobą. Teraz nadszedł czas na podstawy dotyczące olejów. Olej zbudowany jest z kwasów tłuszczowych, które mogą być nasycone lub nienasycone. Oleje zbudowane z nasyconych kwasów tłuszczowych zawierają niewielkich rozmiarów cząsteczki, które łatwo wniknęłyby między łuski włosa. Wbrew pozorom właśnie te oleje nie nadają się do włosów średnio- oraz wysokoporowatych, ponieważ wzmagają puszenie włosów.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę produktów dostępnych w naszym sklepie dla poszczególnych rodzajów włosów.

MASŁA DLA WŁOSÓW NISKOPOROWATYCH

OLEJE DLA WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH:

 

OLEJE DLA WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH:

Do wyboru produktu do olejowania warto podejść z otwartą głową. Przede wszystkim sięgaj po te naturalne oleje bez niepotrzebnych domieszek innych związków. Oleje BOSQIE gwarantują Ci 100% składników naturalnych. Jeśli dany produkt nie będzie służył Twoim włosom, sięgnij po inny. Przy świadomej pielęgnacji włosów ważna jest cierpliwość i słuchanie swojego ciała. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy wyborze oleju, napisz do nas wiadomość, doradzimy!