Kosmetyki do skóry dłoni wiodą prym na rynkach kosmetycznych. Nic dziwnego – zwykło się mawiać, że pierwsze oznaki starzenia się widać po dłoniach. W dobie traktowania skóry preparatami oczyszczającymi, nieustannym myciu dłoni detergentami, bardzo łatwo doprowadzić do ich przesuszenia. Jak pielęgnować zatem nasze dłonie? Dzisiaj przeczytasz 5 zasad pielęgnacyjnych, które eksperci Bosqie przygotowali dla Ciebie.

ANATOMIA SKÓRY DŁONI

Jak zawsze przy tego typu artykułach, aby dobrze zrozumieć sedno, należy zacząć od początku. W tym przypadku – od budowy skóry dłoni. Jej anatomia różni się bowiem od budowy skóry w innych częściach naszego ciała. Wierzch dłoni pokrywa cienki naskórek, cienka warstwa tłuszczona, nieliczne gruczoły łojowe, potowe, a także możemy dostrzec tam obecność mieszków włosowych. Wewnętrzna część naszych dłoni jest grubsza – w końcu to za pomocą dłoni chwytamy, wykonujemy mnóstwo codziennych czynności. Skóra tam jest mniej rozciągliwa oraz pozbawiona gruczołów łojowych, posiada jednak więcej gruczołów potowych i zakończeń nerwowych.

anatomia skóry dłoni

Rysunek 1. Budowa skóry [opracowanie własne]

W skórze człowieka wyróżniamy trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Powierzchnię skóry pokrywa płaszcz hydrolipidowy, a także złuszczony naskórek.

ZASADA NR 1 : MYJ DŁONIE ODPOWIEDNIM PŁYNEM

Pandemia znacząco wpłynęła na postrzeganie procesu mycia rąk. To pierwszy krok do pozbycia się niechcianych patogenów nagromadzonych w ciągu dnia, dlatego pierwsze, co robimy, po powrocie do domu, to dokładne umycie rąk. Czy używasz jednak w tym celu odpowiednich produktów? Pamiętaj, by – obok środków antyseptycznych – zawierały substancje nawilżające, witaminę C, E.

ZASADA NR 2: DOKŁADNIE OSUSZ DŁONIE

Nie dość, że mokre dłonie dużo łatwiej przenoszą zarazki, to w dodatku nieosuszenie ich prowadzi do zaczerwienień i pęknieć. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu skóry dłoni po umyciu, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym lub własnym ręcznikiem. Osuszaj delikatnie, bez pocierania, gdyż można w ten sposób spowodować mikrourazy naskórka, niszcząc naturalną barierę, jaką stanowi skóra przed drobnoustrojami.

ZASADA NR 3: REGULARNIE WYKONUJ PEELING

Regularne pozbywanie się złuszczonego naskórka bardzo dobrze wpływa na kondycję skóry. Ważne jest jednak, by nie wykonywać peelingu zbyt często, aby nie niszczyć ochronnej warstwy lipidowej naskórka. Jednak dobór odpowiedniego, delikatnego preparatu to ryzyko zmniejsza. Jest to również okazja do chwili relaksu – wykonanie peelingującego masażu dłoni jest bardzo przyjemną chwilą dla siebie. Do zalet takiego zabiegu możemy zaliczyć: ujędrnienie, nawilżenie, regenerację skóry. Jeśli zastanawiasz się, który produkt wybrać, kliknij tutaj i  sprawdź, który preparat odpowiada na Twoje potrzeby.

ZASADA NR 4: PAMIĘTAJ O KREMIE

Po umyciu i dokładnym osuszeniu, nadszedł czas na pielęgnację. Warto zadbać o ten etap dbania o skórę dłoni, by chronić płaszcz hydrolipidowy naszej skóry. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj preparaty prebiotyczne, które wspomogą rozwój właściwych bakterii naturalnie bytujących na Twojej skórze. O roli prebiotyków przeczytasz w naszym poprzednim artykule tutaj . A jeśli chcesz sprawdzić ofertę naszych kremów, balsamów do dłoni, kliknij tutaj.

ZASADA NR 5: CHROŃ DŁONIE – NOŚ RĘKAWICZKI!

Jeśli stosujesz agresywne detergenty do czyszczenia różnych powierzchni, absolutnie nie możesz zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu. Zawsze w przypadku potencjalnego kontaktu z substancją żrącą, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć ochronne gumowe rękawiczki.

Nie tylko kontakt ze środkami czystości zmusza nas do założenia rękawiczek. Pory roku również rządzą się swoimi prawami i nie można zapominać o adekwatnym do pogody ubiorze. Zimą, gdy na dworze mamy wiele niesprzyjających dla naszej skóry czynników, konieczne jest założenie ciepłych wełnianych/skórzanych rękawiczek. Uchronią nas przez zimnem, wilgocią, mrozem i wiatrem.

 

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wprowadzisz w życie dobre nawyki. Często się słyszy: „zadbane dłonie – naszą wizytówką”, więc nie zwlekaj i zadbaj o najcenniejszy skarb – o siebie. Jeśli chcesz, możemy pomóc Ci dobrać odpowiednie produkty kosmetyczne do codziennej pielęgnacji – napisz do nas wiadomość.