Cellulit – niech podniesie rękę kobieta, która o nim nie słyszała. Prawdą jest, że skórka pomarańczowa jest naturalnym stanem i niewielki procent kobiet może się pochwalić jej brakiem. Cóż, to my, Kobiety, nadałyśmy jej negatywne znaczenie. Pragniemy, aby każdy centymetr ciała był gładki i wolny od „dziwnych zniekształceń”. W taki sposób potoczył się kanon urody i albo mu się poddamy albo machniemy ręką na nasz cellulit. Jest jednak też trzecia opcja – starać się go ograniczyć przy jednoczesnej akceptacji jego obecności. Starać się usprawnić krążenie, przepływ limfy, wykonywać masaże, drenaże i obserwować jak skóra staje się napięta i PRAWIE wolna od cellulitu. Akceptacja siebie jest bowiem podstawą radości życia. I dzisiaj pokażemy Wam, jak akceptować siebie przy jednoczesnym dbaniu o ciało. 

CELLULIT – czym jest?

Cellulit, potocznie zwany „skórką pomarańczową” to rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz zmiany patologiczne w tkance podskórnej. Obecne w skórze komórki tłuszczowe powiększają się i powodują ucisk na naczynia krwionośne, co powoduje pogorszenie krążenia. A gorsze krążenie to również mniej tlenu oraz składników odżywczych dla innych komórek. Nieusunięte produkty przemiany materii zalegają w tkance i właśnie tak tworzy się cellulit. Co ciekawe, cellulit nie jest tylko domeną osób otyłych, lecz także szczupłych. Wynika ze złej diety, niewielkiej ilości ruchu.

Skąd bierze się cellulit?

Wiemy już, czym jest cellulit, ale skąd te patologiczne zmiany w tkance podskórnej, dlaczego komórki tłuszczowe postanawiają naciskać na naczynia krwionośne, skąd pogorszenie krążenia?
Jak się okazuje przyczyna tkwi w hormonach. Dlatego cellulit najczęściej pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania, w czasie ciążowych burz hormonalnych, a także u kobiet w okresie menopauzalnym. Jeśli postanawiamy wpływać na nasze hormony, np. poprzez stosowanie antykoncepcji hormonalnej, również możemy spodziewać się pojawienia się cellulitu. Nadmiar żenskich hormonów sprawia, że ścianki naczyń stają się przepuszczalne, co z kolei powoduje gromadzenie się, obrzęk, ucisk i utrudniony przepływ krwi. Jeśli nie będziemy starali się przeciwdziałać nadmiarowi cellulitu, z czasem może okazać się nawet bolesny – a to z powodu uciskania na zakończenia nerwowe.

Diagnostyka cellitu – skala makroskopowa

Jeśli chcemy profesjonalnie zdiagnozować cellulit, możemy użyć jednej z najpopularniejszych skali, która wskaże nam stopień zaawansowania cellulitu. Jest to skała według Nürnbergera.

  • 0 – całkowity brak nierówności (skórki pomarańczowej) przy ucisku skóry;
  • I – nierówności na skórze widoczne są po uciśnięciu skóry;
  • II – nierówności widoczne są na skórze w pozycji stojącej, a stają się niewidoczne w pozycji leżącej;
  • III – nierówności skóry widoczne są zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej.

Rodzaje cellulitu

Nie od dziś wiadomo, że cellulit nie jedno ma imię. I tak wyróżniamy kilka rodzajów cellulitów :

  • Cellulit wodny – twardy – spotykany zwłaszcza u osób szczupłych, gdzie zaburzona jest cyrkulacja krwi i limfy – co prowadzi do gromadzenia się wody. To bolesny przy dotyku rodzaj cellulitu.
  • Cellulit cyrkulacyjny – to cellulit wodny oraz cellulit tłuszczowy.
  • Cellulit tłuszczowy – miękki – spotykany zwłaszcza u osób z nadwagą. Podczas tycia, pod skórą powiększają się komórki tłuszczowe, a cellulit wodny zmienia się w tłuszczowy. Gdy ściśniemy skórę, widoczne sa grudkowate kształty.

Jak zwalczyć cellulit?

Profilaktyka 

Sposobów na zwalczanie cellulitu jest bardzo wiele. Najlepsze jest jednak połączenie profilaktyki, aby zapobiegać mu oraz zabiegów mających na celu jego pozbycie się.

Do profilaktyki zaliczymy ruch, a więc warto zadbać o obecność sportu w naszym życiu. Drugą sprawą jest dieta bogata w warzywa, owoce, białko, a uboga w tłuszcze i węglowodany. Trzecia kwestia dla wielu może wydać się zaskakująca, ale w przypadku cellulitu ważny jest nasz ubiór. Powinniśmy unikać ciasnego ubrania. Dodatkowo warto zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, ograniczyć siedzenie, nie korzystać z długich kąpieli, ograniczyć stres, chodzić w butach na płaskiej podeszwie. W diecie powinny znaleźć się również zioła, które zadbają o szczelność naczyń krwionośnych ( bluszcz, miłorząb japoński, cytryna) oraz przeciwobrzękowe (kasztanowiec. czarna porzeczka, arnika).

jak_pozbyć_się_cellulitu

Zabiegi 

Jednymi z polecanych profesjonalnych zabiegów są endermologia oraz drenaż limfatyczny, które wykonują profesjonalne salony urody. My dziś jednak chcemy pokazać Wam domowe sposoby na zwalczanie cellulitu.

A jednym ze sposobów na piękną i gładką skórę jest odpowiednia wieczorna pielęgnacja podczas prysznica. Naprzemienne polewanie się zimną i ciepłą wodą (kończąc zawsze zimną), sprawi, że usprawni się przepływ krwi. Koniecznie jest także korzystanie z peelingów do ciała minimum raz w tygodniu. Poprawią one wchłanianie składników aktywnych balsamów czy olejków, które później będziecie aplikować na skórę.

Co aplikować na skórę?

Z pewnością zastanawiacie się, jakie preparaty wykorzystać dla najlepszych efektów. Dzisiaj w BOSQIE Wam zdradzimy. Podczas wieczornego lub porannego prysznica, skorzystajcie z naturalnych peelingów BOSQIE.  Polecamy Wam także wykorzystać po prysznicu Naturalny Prebiotyczny Balsam do ciała BEZZAPACHOWY i dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego – Grejpfrutowego.  Taka mieszanka odpowiednio wmasowana w skórę będzie działać antycellulitowo i w szybkim czasie zobaczycie pierwsze efekty systematycznej naturalnej pielęgnacji.

Akceptacja 

Prosimy Cię tylko o jedno: akceptuj swoje ciało i kochaj je, mimo trudności, jakie przed Tobą postawi. Jeśli będziesz podchodzić do niego z miłością i masować np. swoje uda w celu pozbycia się celullitu z czułością, zamiast: ostro szorować je, przeklinając skórę pod nosem, odwdzięczy się Wam. A Wasza psychika będzie również w równowadze. Trzymamy kciuki za odkrywanie cudów ludzkiego ciała i mamy nadzieję, że z naszymi artykułami będzie tylko łatwiej o akceptację i miłość do siebie!