Wiele osób zmaga się obecnie z pogorszonym stanem swojej cery. Wiązać się to może z nieodpowiednią pielęgnacją, ciągłym noszeniem maseczek (niedostatecznie często zmienianych) oraz dietą. Pojawiają się niechciani goście: wypryski, pryszcze, aż w końcu mamy wrażenie, że cała nasza twarz to jeden wielki wulkan. Zmiany trądzikowe skóry nie należą do najłatwiejszych w obyciu. Co zrobić, by pozbyć się trądziku? Czy można zaradzić powstawaniu nowych wyprysków? Okazuje się, że prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy potrafi zdziałać cuda i o tym dzisiaj przeczytasz w naszym poradniku.

POZNAJ 5 BŁĘDÓW PIELĘGNACJI SKÓRY TWARZY

 

Nakładanie produktu do demakijażu na mokro

Na rynku istnieją produkty do demakijażu, które można stosować na mokrą skórę twarzy. Jednak przeważająca większość tłustych substancji ( a takie są np. oleje do demakijażu) najlepiej działa z naszą zanieczyszczoną skórą bez dodatkowego udziału wody. Dopiero po dokładnym rozpuszczeniu zanieczyszczeń przez produkt, należy obmyć twarz wodą.

Używanie wyłącznie jednego produktu do oczyszczania twarzy

Zastanów się, czy znasz w swoim otoczeniu osoby, które kończą etap oczyszczania twarzy na płynie micelarnym? To jeden z podstawowych błędów. Płyn micelarny/olejek lub krem to wspaniałe produkty do wykonania pierwszego etapu oczyszczania skóry twarzy – demakijażu bądź pozbycia się tłustego sebum nagromadzonego w ciągu dnia. Nie wolno jednak zapomnieć, że jest to etap, a nie cały proces. Produkty te doskonale zmyją lipidowe frakcje nagromadzone na skórze. Jednak należy je później dokładnie spłukać wodą, a następnie użyć pianki/żelu/emulsji, by zmyć pozostałe zanieczyszczenia.

Zbyte częste/rzadkie mycie twarzy

Jak często myć twarz? Ważne, by przeprowadzić proces oczyszczania twarzy rano – gdy na naszej skórze nagromadziły się nocne zanieczyszczenia, kurz oraz wieczorem – po całym dniu. Ze względu na obecne w atmosferze zanieczyszczenia (związane ze zwiększona emisją spalin), nasza skóra jest bombardowana substancjami, które skórze wcale nie służą. Oczywiście, wskazane jest również umycie twarzy po wysiłku fizycznym, np. treningu. Zbyt częste mycie twarzy prowadzi z kolei do zaburzenia równowagi hydrolipidowej naskórka, co również może być przyczyną powstawania pryszczy. Jak widać nadgorliwość czasem wcale nie popłaca i w tym przypadku powinno nam przyświecać horacjańskie aurea mediocritas.

Osuszanie twarzy brudnym ręcznikiem

W pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku bardzo istotne jest uważne osuszanie cery. Częstym błędem jest zbyt szorstkie pocieranie twarzy, przez co drobnoustroje roznoszą się i kolejnego dnia pojawiają się na niej nowe niespodzianki. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na częstą wymianę ręcznika oraz – w miarę możliwości – używanie innego ręcznika do ciała, a innego do twarzy.

Mycie twarzy szarym mydłem

Jaką wartość pH posiada nasza skóra? Odczyn naszej skóry jest lekko kwaśny i wynosi około 5,5.

Spowodowany on jest aktywnością hydrolaz obecnych w naskórku. Kwaśny odczyn skóry wiąże się obroną przed patogenami chorobotwórczymi, które w większości preferują do swojego rozwoju odczyn zasadowy. Mycie skóry twarzy szarym, zasadowym mydłem sprawi, że jeszcze chętniej będą się na niej rozwijać drobnoustroje.

Jak widzicie, czynność mycia twarzy wcale nie jest taka oczywista i na pytanie „jak myć twarz?” można napisać wiele artykułów. Jeśli szukacie odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry, to koniecznie kliknijcie tutaj i sprawdźcie, jakie produkty znajdują się w naszej ofercie. Jeśli zaś pojawiają się pytania dotyczące oczyszczania skóry twarzy, napiszcie do nas na Messengerze.