Działanie aromaterapii jest coraz bardziej rozumiane, ale wciąż większość z nas traktuje ją po macoszemu. I jak się okazuje: bardzo niesłusznie! Aromaterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Olejki eteryczne potrafią koić nerwy, uśmierzyć ból głowy. Oczywiście, jak każdy preparat, mają też swoje przeciwskazania do stosowania. Dowiedz się, czy aromaterapia jest dla Ciebie.

CZYM JEST AROMATERAPIA?

Olejki eteryczne znane były już najstarszym cywilizacjom. Odkrycia archeologiczne wskazują, że lekarze oraz kapłani uzdrawiali przy pomocy rytuałów z wykorzystaniem olejków eterycznych. W starożytnym Egipcie stosowano głównie trzy oleje: Mirrę, Kadzidłowiec oraz Drzewo Cedrowe. W Biblii także można znaleźć mnóstwo odniesień do olejków (np. kadzidła, rozmarynu), które wykorzystywane były do namaszczania chorych. Metaforycznie, aromaterapię można określić jako leczenie (niekonwencjonalne, naturalne) zapachem. Jej sekret tkwi w oddziaływaniu na ciało i ducha, a więc prezentuje działanie holistyczne.

JAK STOSOWAĆ OLEJKI?

Istnieje wiele różnych sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych. Wśród metod aromaterapii możemy wyróżnić inhalacje, aromatyczne kąpiele, masaże. Każda z tych metod ma swoich zwolenników, ale także przeciwników, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą tego typu metod zastosować u siebie.

TRADYCYJNE INHALACJE

To z pewnością najpopularniejsza forma zastosowania olejków eterycznych. Tradycyjna inhalacja opiera się na wkropleniu kilku kropli olejku do misy z ciepłą wodą i wdychaniu oparów, najlepiej z przykryciem głowy ręcznikiem. Do inhalacji można także wykorzystać kominek lub specjalny dyfuzor, który będzie wypuszczał pary z aromatycznym zapachem. Inhalacje oddziałują na zmysły, pomagają w osiągnięciu stanów głębokiej relaksacji.

KĄPIELE

Aromatyczna kąpiel oddziałuje na ciało i ducha na wiele sposobów. Przede wszystkim ciepła woda, w której zanurzamy ciało, koi i rozluźnia mięśnie. Wyjątkowy zapach wybranego olejku potrafi wprawić nas w dobry nastrój oraz działa wspomagająco przy np. lekkim przeziębieniu. Jedna tylko rzecz w stosowaniu olejków podczas kąpieli jest kontrowersyjna, a mianowicie: olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. A to z kolei wystawia nas na niebezpieczeństwo, ponieważ olejki eteryczne to silnie skoncentrowane ekstrakty, które nie powinny być stosowane na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Jednak spokojnie! Jest na to sposób. Wystarczy taki olejek rozcieńczyć w oleju i taką mieszankę dodać do ciepłej wody w wannie.

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY

A może masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych? To także forma aromaterapii! W dodatku mięśnie zostają rozciągnięte, rozluźnione, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a substancje aktywne olejków wspaniale oddziałują ze skórą.

JAKIE OLEJKI WYBRAĆ?

Z pewnością zadajecie sobie pytanie, który olejek eteryczny wybrać? W naszym sklepie mamy bogatą ofertę olejków eterycznych, które pomogą na wiele dolegliwości. Znajdziesz tam między innymi olejek bergamotowy, który rozjaśnia przebarwienia, czy olejek lawendowy działający wspomagająco przy bólach mięśni i stawów.  Przeczytaj nasz poprzedni artykuł o olejkach eterycznych, z pewnością znajdziesz taki, który odpowie na Twoje potrzeby.

PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZEŃSTWO

Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie. Dlatego przy wpisach dotyczących stosowania olejków, nie możemy nie wspomnieć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z olejkami. Pamiętaj, aby olejku nie nakładać na skórę, jeśli nie jest rozcieńczony olejem bazowym. Absolutnie nie używaj olejków eterycznych doustnie, ponieważ grozi to poparzeniem przełyku. Przechowuj olejki poza zasięgiem dzieci.