Skóra naszej twarzy zdradza wszystko. Widać na niej wszelkie oznaki zmęczenia, stresu, sposobu odżywiania się. Jak będzie wyglądała na starość zależy w dużym stopniu od tego czy odpowiednio o nią dbamy.
Na zły wygląd naszej skóry wpływa wiele czynników. Mogą to być czynniki zewnętrzne, z którymi stykamy się każdego dnia, uwarunkowania genetyczne, dręczące nasz choroby czy też zła pielęgnacja.
Zanim zdecydujemy się na wybór kremu, toniku czy zabiegów kosmetycznych należy zastanowić się jakie wymagania ma nasza cera, określić jej typ i na podstawie tych informacji dobrać odpowiednie dla siebie kosmetyki.

Jak sprawdzić jaką mam cerę?

Do określenia tego domowym sposobem przyda Ci się płyn do demakijażu, chusteczka i lusterko.
1. Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry twarzy płynem do demakijażu. Następnie przetrzyj ją tonikiem i zwilż wodą z kranu.
2. Osusz twarz przykładając delikatnie chusteczkę, nie wycieraj skóry do sucha. Odczekaj kwadrans.
3. Znajdź miejsce gdzie twoja skóra będzie wyraźnie oświetlona i przyjrzyj się jej w lusterku.
4. Przyłóż chusteczkę do twarzy i sprawdź w jakich miejscach pozostaje na niej ślad w postaci sebum, a w których miejscach jest przesuszona.
5. Zwróć uwagę na widoczność porów, czerwonych naczynek, wszelkich niedoskonałości i wyprysków.

Następnie przeczytaj poniższe charakterystyki i określ swój rodzaj cery.

Cera normalna

Charakteryzuje się równym kolorytem, gładka, elastyczna bez wyprysków. Nie ma skłonności do przesuszania się, powiększonych porów. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Występuje głównie u dzieci i osób młodych. Do jej pielęgnacji należy stosować łagodne środki oczyszczające, kremy nawilżające i delikatne peelingi do złuszczania martwego naskórka

Cera sucha i wrażliwa

Nie wydziela nadmiernych ilości sebum – jest matowa, cienka, pory są niewidoczne, po jej umyciu występuje uczucie ściągnięcia. Źle reaguje na warunki atmosferyczne. Wypryski pojawiają się bardzo rzadko, posiada za to tendencje do szybszego starzenia się. Nie zaleca się używania kosmetyków z alkoholem, wody z mydłem, wysuszania jej poprzez zbyt długie kąpiele, opalanie się. Pielęgnacja powinna polegać na demakijażu twarzy mleczkiem, a następnie nałożeniu toniku

Cera tłusta

Charakteryzuje się widocznymi porami, produkuje nadmierne ilości sebum. Jest podatna na zanieczyszczenia i trądzik. Zazwyczaj jest grubsza od suchej i wolniej się od niej starzeje. Dobrze też znosi warunki atmosferyczne, wodę oraz mydło. Cerę tłustą należy dokładnie oczyszczać zarówno wieczorem jak i rano.

Cera mieszana

Jest ona zazwyczaj połączeniem cery suchej i tłustej. W „strefie T” (nos, czoło i broda) zachowuje się jak skóra tłusta, na policzkach natomiast skóra jest sucha, pojawia się też charakterystyczne uczucie ściągnięcia po przemyciu wodą. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z nią jest stosowanie preparatów odpowiednich do suchej i tłustej skóry. Matujących na czoło, nos i brodę. Nawilżających na policzki
Powyżej zostały przedstawione 4 podstawowe typy cery. Wyszczególnia się dodatkowo cerę dojrzałą, odwodnioną, wrażliwą, naczynkową, atopową i wiele innych. Są one odmianami powyższych typów, ponieważ np. skóra tłusta może równocześnie być wrażliwa i dojrzała.
Znajomość swojego rodzaju cery ma bardzo duże znaczenie w jej codziennej pielęgnacji. Każda cera ma inne potrzeby, a źle dobrane produkty mogą jej nawet zaszkodzić. Dlatego warto odłożyć na bok nasze przyzwyczajenia kosmetyczne i zastanowić się jaki dobrać do niej odpowiednie kosmetyki.