Lawenda ma właściwości kosmetyczne i lecznicze. Pamiętaj, że olejek eteryczny, w przeciwieństwie do samej rośliny, jest toksyczny po połknięciu. Zobacz, dlaczego warto go stosować.

Na ból mięśni.

Jeśli kiedykolwiek zrobiłeś sobie kąpiel w lawendzie i soli, wiesz, jak bardzo może ona uspokoić i odprężyć. Chociaż te relaksujące i usypiające właściwości są niezwykle ważne, olejek lawendowy może być również śmiało stosowany na ból mięśni.

Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dlatego łagodzi stres i napięcie mięśni. Zmniejsza również obrzęk i poprawia krążenie krwi. Chroni przed skurczem mięśni wywołanym stresem psychicznym i uczuciem lęku. Wywołuje uspokajającą odpowiedź przywspółczulnego układu nerwowego. Łagodnie uspokoi całe ciało.

Jeśli cierpisz na migreny, bóle głowy lub inne dolegliwości bólowe, również możesz użyć olejku lawendowego:

  • Wdychaj go głęboko.
  • Wymieszaj kilka kropli z olejem nośnym, np. olejem ze słodkich migdałów. Wmasuj go w obolałe miejsce.
  • Dodaj go do dyfuzora przed snem.
  • Dodaj 10-15 kropli do ciepłej kąpieli.

Zmniejsza uczucie lęku.

Zgodnie z zasadami aromaterapii, wdychając lub wcierając olejek lawendowy, przekazujesz wiadomość do układu limbicznego. To obszar mózgu, który wpływa na układ nerwowy i pomaga regulować emocje. Olejek lawendowy może częściowo złagodzić lęk, uspokajając ośrodkowy układ nerwowy.

Olejek eteryczny możesz połączyć z olejem nośnikowym (np. z pestek winogron lub słodkich migdałów). Następnie możesz go wmasować lub dodać do kąpieli.

Olejek lawendowy na stres i lęk

Wetrzyj dwie lub trzy krople olejku lawendowego w dłonie, a następnie weź głęboki oddech. Zapach szybko przenika do krwiobiegu. Natychmiast uspokaja i relaksuje. Możesz go śmiało zastosować w domu, biurze lub podczas podróży.

Przynosi też ulgę w bólu głowy. Wetrzyj jedną lub dwie krople olejku w skronie. W ten sposób złagodzisz napięciowy ból głowy. Jeśli chcesz rozluźnić całe ciało, wetrzyj kilka kropli w stopy i nadgarstki.

Możesz też wymieszać cztery krople olejku lawendowego, dwie krople olejku cytrynowego, dwie krople olejku miętowego i trzy łyżki oleju nośnego (olej sezamowy, kokosowy lub awokado). Mieszanka sprawdzi się świetnie jako krem nawilżający lub olejek do masażu.

Na sen

Jeśli masz problemy ze snem, koniecznie zwróć uwagę na olejek lawendowy. Możesz go bezpiecznie nakładać bezpośrednio na skórę. Najpierw jednak przetestuj niewielką ilość na dłoni. Jeśli nie wywoła reakcji alergicznej, możesz go śmiało stosować.

Zdrowa skóra i włosy

Olejek lawendowy ma też właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Możesz go zmieszać z olejem nośnikowym (migdałowy, olej kokosowy lub z pestek winogron) i zastosować na skórę i włosy. 3-4 krople olejku wymieszaj z 1 łyżeczką oleju nośnego. Wmasuj go w skórę.
Możesz też go dodać do żelu do mycia twarzy lub ciała. Stosuj go na skórę rano, zaraz po prysznicu i przed snem. W ten sposób zmniejszysz stan zapalny i objawy starzenia.

Olejek lawendowy na włosy

Olejek lawendowy, tak samo, jak tymianek, rozmaryn i drzewo cedrowe, można również stosować na łysienie plackowate i wypadające włosy. Każdego dnia wmasuj go w skórę głowy.

Na układ oddechowy

Olejek lawendowy można również zastosować w różnych problemach z oddychaniem. To naturalne lekarstwo na infekcje gardła, grypę, kaszel, przeziębienie, astmę, zatoki, zapalenie oskrzeli, koklusz, zapalenie krtani i anginę.

Możesz go umieścić w aromatoterapeutycznym dyfuzorze olejków eterycznych. Alternatywnie możesz go miejscowo nakładać na szyję, klatkę piersiową i plecy.